محمد سیدا

 

 

 

 

 

مجله شادکامی با مصاحبه دکترسیدا مرد حافظه ایران چاپ شد. ما هم سریع دست به کار شدیم و برای خوانندگان سایت ذهن برتر آن را با تمام تصاویر و توضیحاتش آماده کردیم. آنچه می خوانید در مجله «شادکامی و موفقیت» چاپ شده و هم اکنون می توانید این مجله را با قیمت 3000 تومان در ایران یا 10 درهم در امارات تهیه کنید:

هرچند داستان موفقیت مرد حافظه کشورمان را نمی‌توان در چند سطر کوتاه خلاصه کرد اما سال 2001 برای دکتر سیدا و همه دوستان و شاگردانی که موفقیتشان را مدیون این استاد سرشناس هستند، توام با غروری خاص است. تابستان 1380 سمیناری با حضور نمایندگانی از 74 کشور صاحب نام دنیا برگزار شد و مقاله دکتر سیدا که در مورد راهکارهای علمی تقویت حافظه بود، رتبه اول را از میان مقاله‌های ارائه شده، به دست آورد و لقب افتخاری «مرد برتر حافظه» ایران به ایشان تعلق گرفت.

بهار سال 1393 هتل کنکورد پاریس، شاهد تلاقی دیدار 2 مرد حافظه دنیا بود؛ «ونسان دلورمل» Vincent Delourmel به عنوان مرد حافظه کشور فرانسه و دکتر «محمد سیدا» به عنوان مرد حافظه ایران در کنار یکدیگر با حضور مهمانان ایرانی و خارجی سمینار به یادماندنی تحت عنوان «سمینار مشترک مرد حافظه ایران و مرد حافظه فرانسه» را به مدت 5 روز در هتل کنکورد شهر پاریس در کشور فرانسه برگزار کردند و بار دیگر حضور دکتر سیدا به عنوان یک ایرانی موفق، باعث افتخار کشور ایران شد.

از این رو با ایشان به گفتگو نشستیم و شما را به مطالعه مصاحبه «شادکامی» با دکتر سیدا، مرد حافظه ایران دعوت می کنیم.

نقطه شروع پیشرفت شما از کجا بود و از چه سالی به عنوان مرد حافظه ایران شناخته شدید؟

من اوایل دوران محصلی خود را با مطالعه کتاب شروع کردم و با مطالعه کتاب به موضوع تقویت حافظه علاقه‌مند شدم و اوج کاری‌ام در سال 2001 بود که با برگزاری سمیناری در تابستان سال 80 در آمریکا با حضور 74 کشور، مقاله‌ام رتبه اول را کسب کرد و دبیر این همایش آقای «کوین ترودا» صاحب سایت مموری و مرد حافظه آمریکا و جهان لقب «مرد حافظه ایران» را به من نسبت داد؛ بعدها هم «دیوید توماس» که کارمند آتش‌نشانی در انگلیس بود به عنوان مرد حافظه جهان انتخاب شد؛ وی توانسته بود 23 هزار و پانصد رقم عدد پی را به خاطر بسپارد و در سه‌ساعت و نیم و با سرعت خواند؛ چند سال بعد موفق شدم که 30 هزار رقم را از حفظ بگویم. البته تعداد ارقام مهم نیست و زمانی که شما روش را یاد می‌گیرید با تمرین می‌توانید به این مهارت برسید.

دکتر سیدا در طول دوران فعالیتش، سمینارهای مختلفی را در کشورهایی مانند: سوئد، بلژیک، نروژ، انگلستان، فنلاند، اتریش، سوئیس، کانادا، استرالیا، آمریکا و بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی و آسیایی برگزار کرده است و بسیاری از شاگردان دیروز استاد، مردان و زنان موفق امروز هستند که موفقیتشان را مدیون آموزه‌های آموزگار خوبشان می‌دانند.

در دنیا هستند افرادی که مانند شما فعالیت می کنند، نظرتان در مورد آنها و فعالیت هایشان چیست؟ آیا با آنها در ارتباط هستید؟

بله، اخیرا بر اساس دعوتی که از یونسکو در آخر ماه مارس انجام شده بود، سمینار مشترکی را در فرانسه به مدت 6 روز داشتم که هدف از این نشست ارائۀ آخرین تکنیک‌های تقویت حافظه برای ایرانی‌ها و فرانسوی‌ها بود که خیلی مورد استفاده قرار گرفت و تأثیر خوبی داشت. از مرد حافظه فرانسه دعوت کردیم که به ایران بیاید و چنین نشستی را در ایران هم داشته باشیم. در بهار 94 نیز سمینار مشترکی با مرد حافظه فرانسه خواهم داشت که عده ای از هموطنان نیز می توانند در این سفر همراه ما باشند.

دکتر سیدا و مرد حافظه فرانسه

با مردان حافظه جهان هم در ارتباط هستم. این تعامل برای آن است که در نشر آموزه های آنان مطابق با فرهنگ ایرانی، برای هموطنان گام سازنده ای بردارم. چندی پیش، در سمینار مدیریت ذهن و حافظه همۀ ما مردان حافظه جهان از پنج قاره های جهان حضور داشتیم و من به عنوان نماینده قاره آسیا جوایز آنان را اهدا نمودم.

پنج قهرمان حافظه جهان از پنج قاره جهان. در این تصویر زیر به ترتیب از سمت راست، پروفسور بوریس نیکلای: قهرمان حافظه جهان در سال 2013 و یکی از 10 برنده عنوان برترین حافظه جهان، کوین هورسلی: پنجمین دریافت کننده نشان "برترین حافظه جهان" از قاره آفریقا، محمد سیدا مرد حافظه ایران، از قاره آسیا، تنسل علی: 3 بار قهرمان حافظه کشور استرالیا و دارنده عنوان "برترین حافظه جهان". دیویدتوماس: قهرمان حافظه در کشور آمریکا.

دیوید توماس دارنده رکورد بهترین حافظه جهان در کتاب (Guiness) به دلیل خواندن 22،500 رقم اعشار عدد Pi ریاضیات است. او در سمینار دکتر سیدا مرد حافظه ایران حضور پیدا کرد و سرعت خارق‌العاده دکتر سیدا در به خاطرسپاری مطالب موجب شگفتی او شد. توماس می گوید:

دکتر سیدا در به خاطرسپاری مطالب فوق العاده عمل می کند!

دکتر سیدا و دیویدتوماس

برگزاری این سمینارها که گاه با صرف هزینه هایی هم هست، تنها آموزش چگونه بهتر به خاطر سپردن نیست، به اعتقاد دکتر محمد سیدا همین‌که نام ایران برای دیگر فرهنگ‌ها زنده می‌شود و همین‌که خوب در خاطرشان خواهد ماند که ایرانی مرز ندارد، همین ها برای مرد حافظه ایران کافی است.

تاثیر تغذیه مناسب و به صورت کلی سبک زندگی روی حافظه چقدر است؟

هر چیزی که برای جسم خوب است برای مغز نیز خوب است، خوردن و حتی بوییدن سیب برای حافظه، اعصاب، دندان، گوارش و لطافت پوست خوب است؛ میوه و سبزیجات مانند سیب، موز، انار شیرین، انگور، انجیر، شاه‌توت و زردآلو خاصیت بیشتری از بقیه میوه‌ها دارند. یکی از نکات مهم دیگر این است که آب بدن نباید کم شود، چون تشنگی بیش از حد معمول، باعث می‌شود که مغز کوچک شود. البته بهتر است که نگه داری آب معدنی در ظرف‌های شیشه‌ای انجام گیرد. در مورد سبک زندگی هم به این نکته اشاره می کنم که توجه داشته باشید بی‌‌نظمی در خواب، کم خوابی و منظم نبودن در خواب‌ها به مغز ضرر می‌زند.

دکتر سیدا و جک کنفیلد

لطفا یک روش ساده و علمی برای خوانندگان مجله «شادکامی» برای تقویت حافظه معرفی کنید؟

یکی از روش‌های ساده برای تقویت حافظه استفاده از دو نیمکره مغز است. و یکی از روشهای فعال کردن نیمکره‌ای که کمتر‌ فعال است این است که قسمت مخالف بدن را به کار بگیرید به عنوان مثال اگر راست دست هستید (یعنی از نیمکره سمت چپ استفاده می کنید.) تمرین کنید که روزانه کلماتی را با دست چپ بنویسید. به زبان دیگر دو قسمت بدن را به کار بگیرید تا دو نیمکره مغزتان فعال گردد. به طور خلاصه نیمکره چپ احساسی و نیمکره راست منطقی است.

در کلاسهای شما یکی از تمرین های شما مطالعه حداقل یک کتاب در روز است. چطور می شود یک یا چند کتاب را در روز مطالعه کرد؟

صدهزار نفر از افراد موفق از 5 قاره جهان را مورد بررسی قرار دادند و 21 عامل مشترک آنها را که باعث موفقیتشان شده بود تحلیل کردند. اولین مورد مشترک بین همه آنها تندخوانی است. در کشورهای پیشرفته تندخوانی برای افرادی که رئیس جمهور می‌شوند یا سناتور می‌شوند اجباری است. کسانی که در کلاس های تکنیک برتر که یکی از مهارت های آن تندخوانی است شرکت می کنند به ارزش زمان پی می برند و سرعت مطالعه شان حداقل دو برابر نسبت به قبل می شود. ما نمی توانیم طول زمان را زیاد کنیم اما با این روش ها می شود عرض زمان را بیشتر کرد.

دکتر سیدا و برایان تریسی

آیا به عقیده شما خیل عظیم جوانان پشت کنکوری که هزینه‌ی زیادی را صرف کلاس‌های کنکور می کنند، بهتر نیست دوره های حافظه و تکنیک برتر را بگذرانند و سپس به مطالعه صحیح بپردازند؟

ذهن برتر برای دانش آموز و دانشجو ارزش حیاتی دارد. با ذهن برتر می توان مطالب را راحت به خاطر سپرد و راحت یادآوری کرد. دوره تکنیک برتر برای یادگیری زبان های خارجی، مطالب محاسباتی، فرمولها و روشهای صحیح مطالعه و تندخوانی است. دوره حافظه برتر نیز که ذهن شما را در برابر آلزایمر بیمه می کند، روشهای به خاطرسپاری مطالب، اعداد و ارقام، کاهش حواسپرتی و تقویت حافظه تا سطح خارق العاده است.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر